Druhy vazeb knih a sešitů

Vazba V1 
Vnitřní listy jsou sešity spolu s obálkou ve hřbetě drátem nebo skobkami z plochého nebo zaobleného drátu. Používají se většinou 2 skobičky na blok. Blok je zhotoven ze složek snesených do sebe, obálka je měkká. Po sešití je brožura oříznuta ze tří stran. Rozlišujeme vazbu V1 šitou na 2 skobičky nebo na 2 očka, která se používá např. pro vložení brožury do šanonu.
Pro sešity ve formátu menším než A6 se používají 1-2 skobky, A6-A5 2-3 skobky, větší než A5 2-4 skobky. Spolu s lepenou měkkou vazbou V2 je nejrozšířenějším druhem měkké vazby.
Použití: pro svázání běžných brožur a časopisů - vhodné do 80 vnitřních stran s gramáží papíru 115 g.

Vazba V2 (lepená) paperback

Blok je zhotoven ze složek nebo jednotlivých listů snesených za sebou. Ty jsou po jemném odfrézování slepeny ve hřbetě disperzním tavným nebo PUR lepidlem a vloženy nebo zavěšeny do měkké papírové obálky a následně oříznuty po třech stranách.
Délka životnosti závisí na zvolené technologii, použitém papíru a na lepidle a jeho nanesení.
Použití: největší využití má v oblasti časopisů, katalogů, příruček, učebnic, propagačních tiskovin - od 88 vnitřních stran.
Zvláštní druhy V2: Se slepeným hřbetem a klopou, Švýcarská, Finská Tubebind, Finská Otabind a Hardcover.

Vazba V3 (Bloková šitá)
Jednotlivé listy nebo knižní složky jsou u této vazby sešitý ze strany drátěnými skobkami nebo sponami. Celek je přilepen do papírové obálky. Omezená je trvanlivost vazby, docházík protrhání okrajových listů v místech okolo drátěných skobek. Při vysokém rozsahu brožury je u této vazby špatná rozevíratelnost publikace.
Použití: vhodná pro malonákladové neperiodické publikace a vysokoškolská skripta - v rozsahu do 400 stran.

Vazba V4 (šitá)
Má velkou životnost, ale je technologicky náročná. Je výhodná tam kde se vyžaduje vysoká životnost např. učebnice pro základní školy. Knižní složky jsou ve hřbetě sešité tavnou nití a zalepeny do obálky, následně ořezány ze tří stran. Tloušťka knižního bloku se u této vazby pohybuje od 5 do 50 mm. Pro knižní složky šité klasicky se používá jednoduchý brožovací steh bez gázy.
Použití: knihy, učebnice - v rozsahu 800 stran. 

Polotuhá vazba

Na polotuhé desky se používá lehčí lepenka. Cena a náročnost výroby je vyšší.

Vazba V5 
Knižní blok je složený za sebou, slepený nebo šitý nití. Desky mohou být potaženy papírem nebo plátnem. Klasická polotuhá vazba je přechodem mezi měkkou a tuhou vazbou, někdy nazývána tuhá brožura. Vazba se podobá vazbě V2 a dnes se již téměř nepoužívá.
Použití: na výrobu skript a knih. 

Vazba V6 
Typickou tiskovinou zhotovenou vazbou V6 jsou dětská leporela.
Jednotlivé listy jsou zhotoveny z lepenky (ať již potištěné nebo potažené). Lepenkové desky jsou spojené plátnem nebo papírem. Vazba potom spojuje tyto listy každy zvlášť vlastním hřbetem.
Použití: hlavně pro dětské leporela a knížky (prostorové pohádky, dětské skládačky knižního typu). 
(vazba připomíná harmoniku)

Tuhá vazba

Vazba V7 (poloplátěná s okraji)
Knižní vazba V7 je tuhou vazbou s kombinovaným potahem, tzv. poloplátěná vazba - šitá tavnou nití nebo lepená s poloplátěnými (kombinovanými) deskami. Knižní desky jsou potaženy papírem a hřbet knihy je potažen plátnem, nebo jiným vhodným materiálem. Potahový papír bývá samozřejmě většinou potištěn.
Použití: knižní publikace.

Vazba V8 
Jedná se o knihu v pevných deskách, šitá nití, tavnou nití nebo lepená s celoplátěnými deskami. Vazba s nekombinovaným potahem, většinou se používá plátno. Hřbet knihy může být rovný nebo kulatý.
Tato vazba má povolené tři varianty:
V8a je vazba, kdy jsou knižní desky potaženy laminovaným papírem.
V8b je tuhá vazba s deskami potaženými papírovým potahem. Papír může být lakovaný, běžně potištěný, speciální potahový, nebo se syntetickým nátěrem.
V8c tuhá vazba s deskami potaženými jiným potahem, například usní, imitací usně, včetně vatování desek.
Použití: knižní publikace. 


Spirálová vazba 
Klasická vazba kovovou spirálou (kalendářová), vhodná na brožury nebo kalendáře tvořené volnými listy. U brožur může být vazba viditelná nebo schovaná pod obálkou brožury ve hřbetu 

Další vazby:
Kroužková vazba drátěná (spirálová vazba)
Vazba UNIBIND
Vazba Relido
Termovazba
...............