Úkol 004

Vytvořte podle předlohy

Text:

Líska a jíva

Líska obecná (Corylus avellana) je už od podzimu ověnčena jehnědami vyhlížejícími novoroční oblevu. Jakmile se v únoru, někdy už v lednu, dostaví, rozzáří se celý keř zlatým pylem a vůbec mu nevadí, že zem je ještě zabělená sněhem. Vrba jíva (Salix caprea) je opatrnější.

Chundelatými kočičkami se sice často chlubí už začátkem roku, než ale vykvetou, objeví se v kalendáři duben. Obě dřeviny dávají potravu včelám, nám zase pružné výhony různé tloušťky. Báječně se hodí pro záhonové obruby či plůtky. Jak na ně?

Miniaturní světy ve velkých nádobách aneb Odhalte kouzlo skalniček

Zahrada

Miniaturní světy ve velkých nádobách aneb Odhalte kouzlo skalniček

Silnější větve zapíchneme ostře seříznutým koncem hluboko do země v mírných rozestupech. Tenčí výhony mezi nimi proplétáme do kýžené hustoty či motivu. Větve můžeme vést křížem krážem, případně je svázat motouzem.

Použijeme-li čerstvé vrbové výhony, je možné, že se plot, průchozí oblouk nebo paraván pro lavičku na jaře zazelená. Snadno totiž zakořeňují, je-li půda kyprá a vlhká.

Černý bez

Povídá se, že komu na zahradě roste keř černého bezu (Sambucus nigra), ten má klíč k celé lékárně. A ta vůně! Když se na jaře promění v obří svatební kytici, utopí celou zahradu v medově ovocném parfému, jehož intenzitu oceníme v léčivém čaji nebo sirupu.

V létě na něm uzrávají šťavnaté plody, neodolatelné pro drozdy a černé kosy. Nakonec náš domácí keř bez velkých cavyků shodí listy a odhalí hrubou borku. Korunu je občas nutné buď prosvětlit a zbavit přestárlých větví, nebo vytvarovat a zmenšit.